Rómsky literárny klub
aktuality

Aktuality

web: rolik.eu, emial: klubromspisovatelov@gmail.com, fb:rolikrolik


Nesúhlas občanov a Občianskeho združenia ROLIK – Rómsky literárny klub - na margo nemiestnych rasistických vtipov, uverejnených v detskom časopise Fľak.

https://www.petitions24.com/nesuhlas_o banov_a_obianskeho_zdruenia_rolik__rom sky_literarny_klu

Prosím, povedzte o tejto petícií čo najviac ľudom. Čím viac podpisov petícia získa, tým viac sa dostane do pozornosti médií a autorít.

PETÍCIA!!!

Literárne besiedky

Beseda v Rimavskej Sobote

Literárne besiedky so študentmi základných a stredných škôl vo Fiľakove, Rimavskej Sobote a Košiciach priniesli množstvo otázok a úvah o spolunažívaní medzi Rómami a nerómami. Rovnako ako aj téme temnej minulosti bývalého Československa počas druhej svetovej vojny rómsky holoakust. Tieto témy budú aj nosnou v novo pripravovanej zbierke s názvom Mám sen – Hi man suno.

Beseda v Košiciach - OZ PALIKERAV

Beseda vo Fiľakove

Ocenenie za rozvoj rómskeho jazyka


OZ Dživipen (Život) realizovalo v spolupráci s mestom Sečovce výnimočný seminár venovaný k blížiacemu sa Medzinárodnému dňu RÓMSKEHO JAZYKA, stanoveného na 5. november. Na príprave seminára sa podieľala Boďa Tokárová - štatutárna zástupkyňa OZ a zároveň zamestnankyňa USVRK, ako členka pracovnej jednotky RJ. Oslovení hostia, ktorí urobili a  robia kus práce pre uchovávanie a rozvoj materinského jazyka  - Gejza Adam, Irena Adamová, Stanislav Cina a ďalší šikovní Rómovia z Vranova, či Humenného, prezentovali a ozrejmovali situáciu z hľadiska formálneho i neformálneho vzdelávania. Diskusia bola plodná. Niektorí z prítomných si zo semináru odniesli čestné uznania za prácu pri rozvoji rómskeho jazyka. Medzi ocenenými bol aj Maroš Balog, zakladateľ Rómskeho literárneho klubu.

Dovoľujem si Vás láskavo poprosiť - viacmennej sa obraciam v mene OZ ROLIK - Rómsky literárny klub na Banskobystričanov o pomoc - charitatívnu, finančnú. Ako ste isto zaregistrovali v médiách a niektorí mi aj píšete, voláte, predvčerom došlo k nešťastnej udalosti. Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch, rodinách s deťmi v banskobystrickej rómskej osade Podlavice. S mojim priateľom Jožkom Joseph Zaga Run koordinátorom programu Zdravé regióny sme dnes zaniesli niekoľko vriec so starším ošatením, aktovky pre deti do škôl (používané). Prosba smeruje adresne k Bystričanom a to z pragmatického dôvodu.

Práve som dorazil zo Žarnovice, kde môj veľmi dobrý priateľ – mladý rómsky podnikateľ Aďo Andrej Kováč, šéf stavebnej firmy, poskytol pomoc vyhoreným rómskym podlavickým rodinám z Banskej Bystrice formou stavebného materiálu cca na prácu 50m2. Samozrejme, nechcel byt ani menovaný. Skromnosť je jeho cnosťou, pretože chlap nezištne pomáha po každom raze, po cely rok. Okolo15.00 hodiny dorazí do Bystrice ďalší môj kamarát, slovenská hviezda šoubiznisu -Romák, ktorého nemusím ani predstavovať- Vladko Vladimír Sendrei a rovnako prichádza s pomocou. Dnes ráno mi poslala správu mladučká Rómka z východu Nicolka Nicola Pompová z OZ Paľikerav:  "Dobrý deň,  p. Balog, radi by sme vám poslali nejaké oblačenie na tú zbierku. Pošlete mi adresu, prosím? Ďakujem." Ozrejmil som jej, že: "Ahoj, Nikolka, veľmi si vážim tvoju - vašu iniciatívu pomôcť. Si, ste veľmi citliví a vnímaví mladi ľudia, čo je veľká vec v dnešnej dobe.

ROLIK - rómsky literárny klub sa snaží byt nápomocným v tom, čo si ukotvil vo svojich stanovách a teda v ťažkých životných situáciách životov ľudí. V tomto prípade rómskych rodín z osady v banskobystrickej časti Podlavice. Klub je iniciatívnym, ako som už zopár krát na fb prezentoval a ešte budem. Okrem nešťastného a smutného však riešime aj to šťastne a pekné, tak, ako to už v živote chodí. Už 16. DECEMBRA uzrie svetlo sveta naša v poradí 9. zbierka diel s názvom MAM SEN-HI MAN SUNO (poézia, próza v dvoj jazyčnom rómsko - slovenskom prevedení) a to vďaka tvorivej múze autorov: Zlatka Rusová, Matej Ruso, Eva Gašparová-Plešková, Nadežda Malčeková, Milan Berko, Ivana Cicková, Riko Rika, Pavla Cicková, Martin Fočár, Edita Rihariova, Juraj Enický, Luciana Kmeťová, Lucia Čurejová, Miriam Danielová, Janka Mucová, Koloman Cicko, Tony Antony a jeho malej dcérky Karmenky.


Čhavale, priatelia

Čhavale, priatelia

Peniažky by som osobne vyzbieral ja - s podpisom a textom určeným k pomoci rodinám, ktoré svojpomocne upravia svoje zhorene príbytky. Oslovím aj mojich priateľov,  ktorí už pomohli pri obdobnej zbierke. Následne uverejním na fb aj na web stránke ozetka bločky o nakúpe materiálu. V osade mám kontaktnú osobu, spoľahlivého chlapa. Ak sa podarí, tak možno prídu aj nejaké peniažky z úradných inštitúcii, ale problém je však "trochu" väčší, než sa zdá a nemusí sa to podariť (legislatíva atď.). Aj preto táto iniciatíva rómskej NVO. Verím, že sa nám spoločne podarí pomôcť rodinám a v tento čas vianočných sviatkov im prinavrátime pocit domova. Del o Del.Zbierku oblečenia teraz korigujeme, aby sa do lokality nedostalo príliš veľa a stratila sa pomoc, aj vaša, tým, že by sa to váľalo kade - tade. Veľmi krásne ti ešte raz ďakujem aj tvojim kamošom. Som na vás hrdý!“ S ďalším romano čhavom - riaditeľom ZUŠ Lavuta Šanim Alexander Daško mám dnes tiež stretko, nakoľko bolo navrhnuté, aby sa jeho blížiaci celoslovenský festival CIGÁNSKY OHEŇ stal rovnako charitatívnym nástrojom k vyzbieraniu nejakých finančných prostriedkov. Priatelia, ďakujem za Vašu pomoc a prejavený záujem a solidárnosť. O ďalších, ktorí pomáhajú a pomôžu budem informovať priebežne. Aktivitu pomoci ukončí iniciátor pomoci OZ ROLIK v stredu.a toto je to príjemnejšie…

Ako každá zbierka, aj táto bude kniha pokrstená. Literárny večer - čítanie diel- sprevádzané hudbou (gitara - Albert Kováč, klávesy  - Tonko, tancom  - Peter Kačica, Mirko Kačica a ich mládežníci z Romano jilo a spevom. Tento rok obohatí podujatie  aj "maliarsky štetec" v podaní rómskych umelcov Sarlotta Bottova a Jurko Enicky. Krstnými rodičmi sa stanú NOVÝ ŽUPAN BBSK pán JÁN LUNTER. Ak sa nič mimoriadne neudeje, aj pani Nataša Slobodníkova - šéfka Krajskej asociácie rómskych iniciatív. Žena, ktorá stála pri zrode klubu. Pozvanie, ak jej to rodinne povinnosti dovolia, prijala aj skvelá to dáma POSLANKYŇA BBSK, ako i NR SR Viera Dubačová. Košom nám nedal ani baro priatelis riaditeľ ZUŠ Lavuta a krstný otec spred dvoch rokov Alexander Daško. Podujatie budú moderovať, teda programom nás budú sprevádzať mladí to chalani Dominik Polovičný Princ a môj synátor Majko Majo Balog. Všetko sa to bude odohrávať pod "odborným dozorom „šéfky ROLIKU Martine Balogovej Slobodníkovej v krásnom, útulnom klube hudby a divadla HaD u Zuzany Kohútovej. Verím, že aj táto akcia poukáže na schopnosť, všestrannosť, ako umeleckého tak i intelektuálneho potenciálu druhej najpočetnejšej národnostnej menšiny žijúcej v DOBROM KRAJI A DOBROM SLOVENSKU. Del o DEL