Rómsky literárny klub
aktuality

Aktuality

Čhavale, priatelia

aj v týchto turbolentnych časoch platí, že prácou-osvetou sa toho dá meniť viac, než ramenatými rečami. Aj bez projektu sa snažíme počas roka absolvovať besiedky na školách, kde nás pozívajú… Rovnako tomu tak bolo aj na dvoch v obciach. Kameňany odkiaľ pochádza naša členka Klubu pani Zlatka Rusová a aj v škole v Sirku. Dnes spoločne s mojimi kolegovcami z Rómskeho literárneho klubu Miňom, Pavlinkou a tetou Evkou a tetou Zlatkou sme absolvovali besiedky s deťmi, žiakmi II. stupňa v Sirku a v Kameňanoch z I. stupňa. Decká boli FAMÓZNEEE. Rómčina, ako lusk - šikovne, rozumne. Miňo si aj dupkol s pani učiteľkou, keď deti spievali a ja trápil gitaru troma akordmi.. a teda samozrejme naše poďakovanie patrí riaditeľkám škôl, pedagógom.  Ďakujeme aj p. učiteľovi Ľubovi Jambrichovi zo Sirku za foto. Del o DEL

Čhavale, priatelia,

bolo mi veľkou cťou prijať pozvanie Súkromnej strednej odbornej školy v Kežmarku - živá knižnica k Svetovému dňu Rómov.. živou knižnicou, zakladateľ a člen rómskeho literárneho klubu. Paľikerav šukares - ďakujem krásne mojej kámoške, asistentke učiteľa na tejto škole, bývalej kolegynke - tanečníčke divadla Romathan Lucke Krajňákovej za to, že ma oslovila. Podujatie bolo famózne, decká dali vystúpenie (tanec, spev aj divadielko, literatúru) na jednotku a Lucka v pozícii moderátorky rovnako. Ďakujem samozrejme aj pani riaditeľke, vedeniu školy a samotným študentom, ktorí boli pozornými účastníkmi, del oDEL.

Romale, priatelia,
včera sa konalo v Poltári krásne podujatie venovane k Medzinárodnému dňu Rómov, vďaka šikovnej Rómke, odbornej pracovníčke KC a v jednej osobe aj šéfke OZ Beatke Berkyovej Čonkovej sme mali tú česť Eva Gašparová - Plešková, Milan Berko a strávili sme krásne dopoludnie so žiakmi a pedagógmi ZŠ. Na „pomoc“ sme si včera privolali aj uja Cyrila Pleška – člen rómskeho, ochotníckeho rómskeho divadla. Opätovne Miňova kreativita – rýchly workshopik - decká mali možnosť napísať veršovanú, či neveršovanú poéziu a následne nám ju recitovali – a naši členovia si teda dali vlastne betla s deťmi,  ktoré jednoznačne náš rolikovský team porazili. FANTASTICKE, zaspievali sme si spoločne rómsku hymnu v speve mi pomáhala aj moja kamoška Maryša Oláhová, čo to sme aj porozprávali o ROMIPENE, JAZYKU..PAĽIKERAS KC Poltár, ZŠ ich pracovníkom.. del o DEL.


Čhavale, priatelia,

Rómsky literárny klub ďakuje organizátorom krásneho podujatia k Medzinárodnému dňu Rómov a to docentke pani Jurinke Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií, UKF Nitra, v Nitrianskej galérii. Ďakujeme za možnosť prezentovať rómsky jazyk prostredníctvom Literárneho večera - autorské čítanie členov Rómskeho literárneho klubu z Banskej Bystrice pod vedením Maroša Baloga, s hudobným doprovodom Barbory Botošovej a prehliadkou medzinárodnej výstavy "Bez nenávisti?", ktorú uviedla kurátorka Zuzana Štefková. Moje veľké ďakujem rakinav kolegom  - Eve Gašparová-Pleškovej, Milanovi Berkovi, Martinovi Fočarovi, Pavle Cickovej, Nadežde Malčekovej a samozrejme aj nášmu „dvornému“ hudobníkovi Maťkovi Berkymu. Del o DEL.

Foto: Roman Hraník


web: rolik.eu, emial: klubromspisovatelov@gmail.com, fb:rolikrolik


Priatelia, čhavale,

je príjemným vyjadriť poďakovanie Fondu kultúry pre národnostné menšiny SR, kde naše OZ predložilo svoj projektové zámery a boli úspešné. Vydanie novej, v poradí už 10 tej zbierky, jej krst, Mládežnícky letný camp, ale i príprava novej divadelnej hry, to všetko nás čaká najbližšie mesiace. 

Dnes stretko v Komunitnom centre KARI. Banskobystrická, rómska, seniorská partička ochotníckych hercov sa zišla aby sme si čo to povedali o príprave plánovaného divadelného titulu - muzikáliku "Rómsky holokaust - romano porajmos". Makať začíname začiatkom septembra. Do tohto času nás čaká príprava scenára, hudby, kasting tanečníkov, spevákov, no a dnešnú prvú "pracovnú skúšku" sme spojili aj s grilovačkou. Paľikerav teta Eva Gašparová-Plešková, ujo Cyro, Marián Bučko, teta Sonička, Adela Makova, aj ďalším mladším členom ochotníckeho divadielka Jožkovi Pištovi, Majkovi Balogovi, ale aj kolegynkám z rómskeho Literárneho klubu Pavle Cickovej a tete Zlatke Rusovej. Premiéra v Banskej Bystrici, ako i vo Zvolene je naplánovaná koncom roka 2018. Poďakovanie samozrejme patrí aj šéfke KC pani Nataše Slobodníkovej...Del o DEL