aktuality Rómsky literárny klub

Aktuality

reakcie: 

 

Milí priatelia!

 

Týmto príspevkom, by som sa chcel hrozne poďakovať Marošovi Balogovi. Nikdy som si neuvedomoval, že človek môže robiť čokoľvek, čo ho baví, s toľkou radosťou. Môžem povedať, že toto je pre mňa ten najkrajší (predčasný) darček, aj keď o iných ešte neviem. Nikdy som nečakal, že sa dostanem s tým, čo ma baví, takto ďaleko. Naozaj Vám patrí veľká vďaka ujo Maroš. Samozrejme, že tam nejde len o môj jeden text, ale aj o krásne príbehy talentovaných ľudí a ďalšie texty priateľov. ďakujeme! 

A všetkým prajem šťastné a veselé Vianoce a štart do nového roka so správnym krokom.“

 

Janko Červík – 16 rokov

INFOBROŽÚRKA JE NA SVETE!


RÓMSKY JAZYK – e Romaňi čhib


ROMALE, priatelia

 

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom!

Keci čhiba džanes, ajcivar sal manuš!

 

Pred pár sekundami som konečne dokončil materiál k pripravovanej INFO brožúrke o RÓMSKOM JAZYKU a čiastočne aj k Romológií . Svetlo sveta uzrie vďaka finančnej podpore KULTMINOR. Musím poďakovať svojmu priateľovi a kolegovi, jednému z naj odborníkov na Slovensku k téme romaňi čhib, Stankovi Cinovi za jeho odbornú spoluprácu. V jej texte spomínam a ďakujem samozrejme aj ďalším aktívne zaoberajúcim sa Rómom, Rómkam. Napríklad Anna Koptová, Ján Hero, Rastislav Pivoň, Viliam Zeman, Eva Gašparová..a ďalší.

KEĎ RÓMOVIA PÍŠU...

 

ROMALE, priatelia,

 

dnes som odbehol do tlačiarne po pár kúskov našej NOVEJ KNIHY, z dielne OZ ROLIK-rómski literáti - už po 13. krát v histórii nášho klubu podarilo dať poézii, próze (dvojjazyčnom prevedení, teda aj romanes) knižnú podobu.

Kniha, ako každý rok, bude expedovaná bezplatne k malým aj väčším čitateľom. Táto bola tematicky okrem iného zameraná aj k pamiatke najznámejšej rómskej spisovateľky E. Lackovej...vďaka finančnej podpore KULTMINOR.

 


Paľikerav, ďakujem všetkým mojim kolegom, priateľom, ktorí prispeli svojou múzou a dôvodnosťou písaného slova.

Moju maličkosť som tam šupol "len" preto, lebo som mal tú česť byť a šrajbnúť dokumentos Deklarácie - štandardizácia RJ v roku 2008. V práci, poslaniu s našou materinskou rečou, ktorá zaznamenala za posledné roky veľký progres – v 1971. bol, ako istotne viete, kodifikovaný (IRU) a v roku 2008 štandardizovaný, prvotina v rámci sveta práve na Slovensku. Nenapíšem asi nič nové, ak pripomeniem, že 5. november je Medzinárodným dňom RJ. V Záhrebe pred pár rokmi podpísalo niekoľko Rómov, lingvistov, učiteľov, novinárov, lídrov rómskych NVO z 15 krajín Deklaráciu a okrem iného sa v nej uvádza aj rozmer nášho jazyka.


Za Slovensko ju podpisovala pani Anna Koptová. Fakt, že náš jazyk si pomaly, ale isto nachádza svoje miesto v živote (charta jazykov) a ako druhá najpočetnejšia národnostná menšina (rok 2010) ho "čiastočne" využívame, ako vo vzdelávacích inštitúciách (MŠ, ZŠ, SŠ, univerzity), tak aj inej administratíve (sudy, úrady), viď blížiace sa Sčítania obyvateľstva SR, kde bude možnosť elektronicky vyplniť údaje aj v rómskom jazyku. Nehovoriac o využití a udržiavaní jeho kondície v kultúrnom svete. 

del o DELAj tento rok sa nám podarilo s deckami stráviť 6 dní v nádhernom prostredí obklopení prírodou (Mladá Hora okr. Krupina). Decká denno-denne makali na tréningoch pod vedením tanečníka a trénera v jednej osobe Bučka Martina. Rozcvičky a ranné budenie píšťalkou nemuseli 🙂. Mladí vedúci tábora Dominika Vorosová, Skálová Lea, Majo Balog a Maťko Eremiáš zvládli svoju úlohu logistikovania, aktivít, ale i dozorovania na mladších kamošov na jednotku. Moja filozofia stojí na príprave ďalšej generácie mladých, ktorí bez problémov dokážu zmenežovať, realizovať všetko a po každom! Okrem tréningov sme s deckami riešili to, čo sa v tábore riešiť má - relaxovali pri bazéne, pri rybníku, športovali, mali vedomostný kvíz, ale aj kultúrny program, opekačky špekačiek i kukurice. Počas tábora sa nám podarilo zavítať aj do Fiľakova na krásne kultúrne podujatie mesta, kde decká ukázali svoje tanečné dovednosti. Ďakujem Nelke Balogovej za to, že posledný deň napastovala kľučky na dverách a ja som sa dal nachytať až 3 x 🙂. Teší ma, že sme nemuseli využiť služby našej zdravotnej sestričky Editky. Počasie nám prialo a spomienky na krásne chvíle si decká odnášajú, ako niečo, čo formuje, spevňuje základy tejto tanečnej komunity, čo však viac - ich priateľstvo! Spoločne s nami boli aj naši dlhoroční kamoši, fans ROMA SAM, dievčence a chalani z B. Bystrice, Detvy aj Žarnovice.

Záverom poďakovanie KULTMINOR-u za financie (síce ešte nedorazili), ale keďže tábor bol v poradí asi 30-ty v mojej ére "táborovania", tak majiteľka rekreačného zariadenia a priatel autobusovej dopravy mi počkajú s faktúrkami - ĎAKUJEM!

Hold Covid spôsobil aj takéto veci, ale doležíte je, že sa nám tábor vydaril k spokojnosti všetkých a už čoskoro decká ukážu nové tance na blížiacich sa festoch, ten najbližší nás čaká v Košiciach.

Del o DEL

ROMA SAM TABOR II - tanečný camp

tabor2021-1.jpg tabor2021-2.jpg tabor2021-3.jpg tabor2021-4.jpg tabor2021-5.jpg tabor2021-6.jpg tabor2021-7.jpg tabor2021-8.jpg tabor2021-9.jpg tabor2021-10.jpg tabor2021-11.jpg

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.