aktuality Rómsky literárny klub

Aktuality

POĎAKOVANIE


Tak a už zo Slovenska…

Mládežníci z ROMA SAM sa aj tento rok zúčastnili jubilejného 25. ročníka celosvetového rómskeho festivalu KHAMORO v Prahe. Okrem Bystričanov sa v krojoch vykrúcali aj dievčence z humenského Roma Angeles pod vedením Petra Kudráča.

ĎAKUJEM:

Erike Novákovej spoluorganizátorke festu (OZ Slovo 21, štatutárke pani Jelene Silajdžić) nám pridelenej šikovnej kamoške, asistentke Claudike, našim skvelým vodičom (Miškovi a Bibiánke) dopravná spoločnosť priateľa Mariána Fazekaša, nasej Jarmile Pleškovej, šéfke logistiky súboru, môjmu synátorovi Majovi Balogovi, vedúcemu súboru a trénerovi Maťkovi Eremiášovi. V neposlednom rade samozrejme BBSK -pánovi predsedovi Ondrejovi Lunterovi za finančnú podporu, ktorá pomohla nášmu súboru aj s priložením € od samotných rodičov (mňa a Jarku nevynímajúc) reprezentovať nie len náš kraj, ale aj celé Slovensko mladými, šikovnými, pre tradičnú kultúru zapálenými ľuďmi, šíriacimi multikultúru a spolunažívanie s majoritou. Decká čaká, ako každý rok, niekoľko významných festíkov počas tohto leta. Nedá mi nepochváliť sa a podčiarknuť aj hrdosť rodičov, že v súbore máme pár úspešných maturantov, prijatých vysokoškolákov.Čo to znamená? Nie len tancom, hudbou žije nás súbor, ale  akcentuje prvotne dosahovať dobre výsledky vo vzdelávaní. V mene deti vám aj touto cestou ešte raz ĎAKUJEM. Del o DELLiterárny kemp 2023

Sme veľmi radi, že sa nám opäť podarilo stretnúť na literárnom kempe. Po troch rokoch nútenej prestávky z dôvodu protiepidemických opatrení, sme sa znova zišli v príjemnom prostredí Starých hôr – Sebechleboch. Menšie stretnutia sa realizovali aj počas roka na literárnych besiedkach v školách a komunitných centrách, no leto sme chceli začať v prírode a pri spoločnej opekačke. Počasie sme mali ako na objednávku, pršalo len v noci, takže počas dvoch dní sme sa mohli venovať naplánovanej činnosti. Stretnutia sa zúčastnila staršia generácia členov, ale aj noví a mladí členovia, ktorí priniesli pozitívnu energiu.  

Mrzí nás neúčasť niektorých „skalných“ autorov. Chýbali nám, ale, žiaľ, iné povinnosti im neumožnili prísť medzi nás. Okrem relaxačnej prázdninovej činnosti, ktorá každému prišla vhod, sme na stretnutí viedli rozhovory o literárnej tvorbe a príprave ďalšej spoločnej zbierky autorských prác. Atmosféru pobytu a aj zaujímavé informácie sa dozviete z videa nižšie.

POĎAKOVANIE - PAĽIKERAS


týmto si dovoľujem vyjadriť veľké ĎAKUJEM organizátorovi jedného z najnavštevovanejších festivalov mladšou generáciou /ale i skôr narodenými na Slovensku - Hudba žije - žánrovo hiphopovo, rapove ladený, ktorý sa konal dňa 29.07. 2023 v Bojniciach. Ďakujem v mene rómskych mládežníkov (členovia rómskeho, folklórneho súboru ROMA SAM, ako i Literárneho klubu), ktorí dostali lístky zadarmo a to za odmenu - dosiahnutie veľmi dobrých výsledkov v škole, čo sa odzrkadlilo na ich vysvedčeniach a prijímacích pohovoroch na stredné, ako i vysoké školy. Koncert si decká užili do sýtosti a najväčšmi ich potešili ich obľúbení interpreti z radov rómskej komunity, ale samozrejme aj umelci z majority.

S poďakovaním,

Mgr. Maroš Balog, predseda OZ ROLIK a mentor mládežníkov


Keď sobotu tráviš prácou - preklad diel do rómskeho jazyka - poéziu, prózu mojich priateľov, členov nášho Rómsky literárny klub k novo pripravovanej, v poradí už 16. zbierky od roku 2009. Vtedy som založil klub, každým rokom vychádza z našej dielne nová knižočka aj vďaka finančnej podpore Kultminor. Ilustrácie v nej má pod palcom naša Pavlínka - Pavla Cicková (samozrejme, je aj autorkou nádherných básní). Dizajn a grafické spracovanie má na starosti náš Kajko, rovnako, chlapík píše famóznu prózu. Ďakujem všetkým kolegom z Roliku, ktorých aj tento rok "kopla múza". Zbierka uzrie svetlo sveta začiatkom decembra 2023. Ešte nás tieto mesiace čakajú 4 literárne besiedky v základných školách a komunitných centrách. Želám pekný deň.

Del o DELPripravujeme novú zbieku

Priatelia,


tieto slová sa mi píšu veľmi, veľmi, veľmi ťažko. Dnes nás opustila naša priateľka, kolegyňa z klubu, teta Evka. Statočne bojovala so zákernou chorobou až do posledných chvíľ svojho života, ktorým bol pre ňu jej rodina, manžel, deti, vnúčaťa, ale aj romipen, ktorý nosila v srdci aj duši. Jej tvorba a aj jej vlastná kniha toho boli dôkazom. Jej divadelne stvárnenie v hlavných rolách vo všetkých našich hrach, ktoré sme spoločne pretavovali do scenárov) boli famózne.


Budete nám všetkým veľmi chýbať, tetuška! Nech je vám e phuv ľokori a jedného dňa sa s vami stretneme v nebíčku.


Jej dcérka Adelka ma pred týždňom požiadala (bolo to želanie tety Evky) na pohrebe prečital jej báseň. Rozhodol som sa, že naša teraz pripravovaná kniha bude venovaná na jej počesť. Pohreb sa bude konať tento piatok o 10,00 hod.


Bol smutný koniec minulého týždňa. Rodina, priatelia, kolegovia... odprevadili na poslednej ceste našu tetu Evku Gašparovú - Pleškovú. Bolo mi veľkou cťou, že ste si želala na smrteľnej posteli, aby som prečítal vašu krásnu báseň a nedalo mi spomenúť aj pár slov. Opustila ste nás, ale vaše diela, básne aj divadelne hry ostávajú, tetuška, večným odkazom pre ďalšie generácie Rómov i ne-Rómov.

Úprimnú sústrasť celej rodinke aj v mene kolegov z nášho Rómskeho literárneho klubu. Je čas narodiť sa pod našou rómskou hviezdou a čas odísť na večnosť andro zejgos, keď si nás povolá guloro Deloro. Maroš Balog


Literárna besiedka - Veľký Krtíš


Dňa 3.11.2023 sa uskutočnila literárna besiedka s mojim dlhoročným priateľom Kolomanom Cickom, členom nášho klubu v krtíšskej ZŠ, kde autor pracuje ako pedagogický asistent. Je to skúsený autor poézie a prózy a tiež administrátor webovej stránky a grafik. Zúčastnení žiaci boli super, reagovali spontánne hlavne na veci, ktoré som podal romanes. Ďakujem všetkým za pozornosť a čoskoro sa stretnem s ďalšími žiakmi v kežmarskej, či harmaneckej škole. Maroš Balog, Del o DEL


MAŠKARTHEMUNTO ĎIVES LA ROMAŇA ČHIBAKE

MEDZINÁRODNÝ DEŇ RÓMSKEHO JAZYKA


Rómsky jazyk má celkovo 8 pádov a 2 rody a nepozná Y (rusike roma áno, kvôli azbuke) a podľa odhadov ním hovorí asi 10 miliónov ľudí na svete. Pred 14 rokmi v Záhrebe v rámci Deklarácie bolo podpísané aj vyhlásenie Medzinárodného dňa rómskeho jazyka. Tento deň je aj o priestore zvyšovania povedomia občanov Slovenskej republiky o právach rómskej národnostnej menšiny. Kodifikácia nášho materinského jazyka rok 1971(to som ešte nebol na svete) V Slovenskej republike sa formálne uskutočnilo 29. júna 2008 v historickej budove Národnej rady SR. Štandardizácia rómskeho jazyka -je mi veľkou cťou, že som bol pri slávnostnom akte v roku vďaka nej sa vytvorili legislatívne základy pre vzdelávanie a výchovu v rómskom jazyku.

O rozvoj rómskeho jazyka sa zapríčiňujú aj súkromné stredne školy v R. Sobote,v Kremnici aj v Košiciach, kde sa z rómskeho jazyka aj maturuje. Aj náš Rómsky literárny klub založený v roku 2009 sa svojou činnosťou snaží vydávaním 2jazycnej zbierky diel jeho autorov, literárnymi besiedkami o uchovanie a šírenie jeho krasy.. Del o DEL


Literárne besiedky - Harmanec, Zvolen


Dňa 10.11.2023 sa vďaka mladším členom nášho literárneho klubu Majo, Natálka a Nelka, konali dve interaktívne, literárne besiedky na dvoch Základných školách a to v obci Harmanec a meste Zvolen. Decká reagovali veľmi pohotovo, zaujala ich prezentácia a teda informácie o Romipenu, rómskej vlajke, hymne aj tradičnom jedle. Boli prekvapené koľko známych a významných osobnosti má naša komunita vo svete aj doma. Recitácie vlastnej tvorby, ktorá bude už uverejnená v našej najnovšej knihe rovnako vyvolali v deťoch záujem.