aktuality Rómsky literárny klub

Aktuality

ROMA SAM PAĽIKERAS


ĎAKUJEME rómskemu europoslancovi Petrovi Pollákovi st.

Peter, aj touto cestou ti ďakujem v mene mládežníkov a detí z banskobystrického, rómskeho folklórneho súboru ROMA SAM za tvoju finančnú pomoc - zákazkového šitia ich nových krojov. Väčšiu časť financií sme získali z Fondu pre kultúru národnostných menšín(ďakujeme) v rámci pripravovaného tanečného muzikálu KALO RUŠKOS, ale vzhľadom k zvyšovaniu cien, ktoré neobchádza ani šikovný a renomovaný krajčírsky salónik našej drahej Viery Greškovej. Musím sa zvŕtať a zháňať k nasej finálnej sumičke ešte peniažky. V tomto čase ona so svojimi šikovnými žienkami už makajú ako včeličky. Naši kamaráti z ostatných súborov vedia, aké náročne je dopracovať sa ku krojom. Decka z ROMA SAM nemali nové kroje druhým rokom (covidové obdobie). Keďže Peter je, okrem iného, aj členom Výboru pre kultúru a vzdelávanie a milovníkom rómskej hudby, navštevuje v rámci pracovnej agendy aj vo svojom voľnom čase rôznorodé kultúrno -spoločenské podujatia (rómske festivaly, benefičné koncerty) vie, že samotné kroje tvoria neodmysliteľnú súčasť mozaiky rómskej tradičnej kultúry, ktorú decká spod Urpína prezentujú na najväčších festivaloch od Bratislavy až po Humenné, ale aj mimo hraníc nášho Slovensko, napr. v Poľsku (Varšava) Českej republike (Praha) a túto jeseň navštívili aj Belgicko (Brusel) na jeho pozvanie k občianskej aktivizácii mladých Rómov.

Ešte raz paľikeras

del o DEL


Hov, hov, hov…


Za to, že ste boli cely rok zlí, mal som dnes dlhú noc, musel som vliezť cez komíny do domov decák z ROMA SAM,  ale i divadelníkov, teda 23 domovov. Ja, romano Mikulašis, si želám, aby ani jedno dieťa nezostalo dnes bez cukríka, čokoládky, či bez uhlia a cibule...

OZ ROLIK ĎAKUJE pánovi primátorovi mesta Banská Bystrica za balíčky, ktoré vykúzlili mladším a starším úsmevy na tvárach. Ďakujem za mikulášsky "kroj" riaditeľovi ZUŠ LAVUTA Alexandrovi Daškovi a v neposlednom rade ďakujem aj mojim elfovským pomocníkom Maťkovi Eremiášovi a Nelke Balogovej. Takže krásneho a sladkého Mikuláša prajem všetkým.

Del o DEL

ČIERNE RÚŠKO-KALO RUŠKOS

Pod URPÍNOM TO HRA…


SAM ADAJ kratučká ukážka z x-tej scény - nácvik divadelného - tanečného muzikálu sa začína dostávať z papiera (teda scenáru, ktorý napísala Nelka Balogová) na pľac. Máme pred sebou ešte kopec skúšok, ale bude to peckis tanec, spev, hudbos (tvoria si ju mladí korkore) aj divadlo pointa - LÁSKA JE SILNEJŠIA NEŽ COVID! Del o DEL


Dňa 11. septembra, po dlhšom čase, naša literárna besiedka v meste Šaca, kúsoček od Košíc, s kolegovcami - Milan Berko, Pavla Cicková, Zlatica Rusová. Radosť byť s rómskymi deckami v knižnici. A aj touto cestou sa chcem poďakovať jej vedeniu. Del o DELAj mládežníci z ROMA SAM na diskusii v európskom parlamente s rómskym europoslancom P. Pollákom st. Diskusia to bola zaujímavá aj v kontexte domácej politickej situácie, ale teda väčšia časť bola venovaná práci a poslaniu na úrovni európskych štruktúr. Večer bol kultúrny program v réžii ROMA SAM.

POĎAKOVANIE-PAĽIKERAV


Včera som s deckami z ROMA SAM ukončil náš Letný tanečný tábor a už dnes predvedú svoje dovednosti publiku na žarnovickom Gypsy feste.  Nakoľko zmluvu nemá moje OZ ani podpísanú, nie to peniažky na účte, len vďaka ústretovosti majiteľky rekreačného zariadenia som mohol zrealizovať tento tábor a verím, že si nepokazím dobre meno nakoľko je to môj min. 18-20-ty tabor. Verím, že sa na Fonde čoskoro sprocesuju úkony a pohnú zamrznuté ľady! V rovnakej, nelichotivej situácii sa nachádza NIE MÁLO RÓMSKYCH OZETIEK.

Ďakujem však touto cestou nasej zdravoťáčke Edite Sandorovej za dohlaď a aktivity športové, gitarové - Milan Balog aj Jarmila Plešková za dozor. Máme v súbore už aj dospelákov, ktorí sa každým rokom viac a viac zlepšujú a sú inštruktormi - Nikolas Škrváň, Skálová, Lea Majo Balog, Maťko Eremiáš a teda samozrejme aj ich trénerovi Bučkovi Martinovi, aktívnou ostáva aj moja dcérka Nelka Balogová, ktorá tento tábor obohatila o svoju autorskú spoločenskú hru ROMA POLY.

Všetky decká boli fantastické a užili sme si kúpanie, výletík, operačky, nočnú hru-schovávačku o ktorej som ani “nevedel" :) a samozrejme hlavne aj tréningy. Vidíme sa teda priatelia na feste a verím, že aj na ďalších, ktoré na sklonku leta a začiatkom jesene sú naplánované. Del o DEL


Literárna besiedka

Diskusia s europoslancom

Keď duša plače a srdce sa smeje

Kana e voďi rovel u o jilo asal


RÓMSKY LITERÁRNY KLUB


Dnes šup naša 14. knižôčka - zbierka diel (poézia, próza) od 20 autorov nášho klubu putuje do tlačiarenskej “pece”. Zalamovanie + grafika v réžii člena a autora diel v jednej osobe Kajka a ilustrácie rovnako od našej členky Paulínky…klasika od roku 2009. Koncom januára 2023 uzrie svetlo sveta. Budú v nej diela skôr narodených, ale i mladšej generácie šikovných majstrov pera. Del o DELNaša nová kniha


AMARI NEVI KEŇVA


Dnes ma nečakalo len pol hodinkové rozmrazovanie auta, ale aj info o tom, že bola z tlačiarenskej pece vytiahnutá už 14. zbierka v poradí, z pera našich rómskych autorov. Od roku 2009 si frčíme vo svete veršovaných aj tých klasických slov, odetých myšlienkou a pocitom v tom našom rómskom šate.

Nik z nás nie je študovaným literátom, ale irinas, či už tí skôr narodení - Zlatica Rusová, Pavla Cicková (ďakujem aj za ilustrácie), Edita Rihariová a ďalšie dámy, či "Husákova generácia" - Milan Berko, Martin Fočár, Juraj Enický, Mária Hušová, Jana Pierová, Nadežda Malčeková, aj moja maličkosť a samozrejme tá mladšia generácia Majo Piskor, Janka Plešková, Annamária Rostášová, Ján Červík, Michal Konček, Majo Balog, Ivetka Horváthová, Kajko Cicko (ktorému ďakujem za grafickú úpravu, zalamovanie knižočky) a v neposlednom rade najmladšia píšuca členka - Nelka Balogová. Ďakujem aj skvelej priateľke pani učiteľke Erike Bartošovej - našej jazykovej korektorke.


Poznamka: Je nás ešte viac (od Hornádu po Dunaj), ale nie každého, každým rokom kopne múza.

V neposlednom rade moje poďakovanie patrí touto cestou aj tlačiarni Dali v B. Bystrici, jej šéfovi Daliborovi Greškovi, ktorý to s nami ťahá od vzniku Rómskeho literárneho klubu.


S finančnou podporou KULTMINOR 2022


Želám krásny mrznúci dník. Maroš Balog


Del o DEL


POĎAKOVANIE - PAĽIKERIBEN


touto cestou si dovoľujem poďakovať všetkým deckám a mládežníkom z nášho RFS ROMA SAM a jeho priateľom, ktorí včera úspešne absolvoval premiéru divadelného muzikálu Čierne rúško - Kalo ruškos. Samotný nácvik sprevádzali intenzívne absencie hercov, ochotníkov skrze chrípkového ochorenia, prechladnutí, teplôt a bolo náročným našu hru teda dotiahnuť do úspešného konca, ale keďže sú to NESKUTOČNE ŠIKOVNÍ MLADÍ LUDIA, tak sa vec podarila. Myslím si, že najväčším zadosť učinením mala najmladšia rómska scenáristka Nelka Balogová, ktorá svoje dielo mohla včera po roku a pol vidieť na doskách, ktoré znamenajú svet.

Ďakujem aj priateľovi Milan Berko - redaktor RTVS - národnostné vysielanie - za jeho účasť a vyspovedanie niektorých z hercov Janka Plešková /rozprávačka/ Kevin Štefan /mladšia verzia hlavnej postavy Maťka/ Nelka Balogová /mladšia verzia hlavnej postavy Leiky/.

VEĽKÉ ĎAKUJEM POSIELAM do Rimavskej Soboty pani riaditeľke Sukromného dramaticko-hudobného konzervatória dlhoročnej priateľke Gabriela Radičová za to, že nám poskytli včera strechu nad hlavou, jej pani profesorke za technickú pomoc /osvetlenie, ozvučenie/ a aj jej študentom, ktorí pozorne hru sledovali.

No a záverom aj poďakovanie Fondu kultúry pre národnostné menšiny, vďaka ktorému hra uzrela svetlo sveta. Decká v najbližšom čase čaká pár tanečných vystúpení, účinkovanie na feste v Levoči, tanečky na naj TOP rómskom plese našej malebnej krajiny v PALACI na Sliači a ďalšie...

želám všetkým krásny deň- Maroš Balog

Del o DELPOĎAKOVANIE


Tak a už zo Slovenska…

Mládežníci z ROMA SAM sa aj tento rok zúčastnili jubilejného 25. ročníka celosvetového rómskeho festivalu KHAMORO v Prahe. Okrem Bystričanov sa v krojoch vykrúcali aj dievčence z humenského Roma Angeles pod vedením Petra Kudráča.

ĎAKUJEM:

Erike Novákovej spoluorganizátorke festu (OZ Slovo 21, štatutárke pani Jelene Silajdžić) nám pridelenej šikovnej kamoške, asistentke Claudike, našim skvelým vodičom (Miškovi a Bibiánke) dopravná spoločnosť priateľa Mariána Fazekaša, nasej Jarmile Pleškovej, šéfke logistiky súboru, môjmu synátorovi Majovi Balogovi, vedúcemu súboru a trénerovi Maťkovi Eremiášovi. V neposlednom rade samozrejme BBSK -pánovi predsedovi Ondrejovi Lunterovi za finančnú podporu, ktorá pomohla nášmu súboru aj s priložením € od samotných rodičov (mňa a Jarku nevynímajúc) reprezentovať nie len náš kraj, ale aj celé Slovensko mladými, šikovnými, pre tradičnú kultúru zapálenými ľuďmi, šíriacimi multikultúru a spolunažívanie s majoritou. Decká čaká, ako každý rok, niekoľko významných festíkov počas tohto leta. Nedá mi nepochváliť sa a podčiarknuť aj hrdosť rodičov, že v súbore máme pár úspešných maturantov, prijatých vysokoškolákov.Čo to znamená? Nie len tancom, hudbou žije nás súbor, ale  akcentuje prvotne dosahovať dobre výsledky vo vzdelávaní. V mene deti vám aj touto cestou ešte raz ĎAKUJEM. Del o DEL