Rómsky literárny klub
aktuality

Aktuality

Čhavale, priatelia

aj v týchto turbolentnych časoch platí, že prácou-osvetou sa toho dá meniť viac, než ramenatými rečami. Aj bez projektu sa snažíme počas roka absolvovať besiedky na školách, kde nás pozívajú… Rovnako tomu tak bolo aj na dvoch v obciach. Kameňany odkiaľ pochádza naša členka Klubu pani Zlatka Rusová a aj v škole v Sirku. Dnes spoločne s mojimi kolegovcami z Rómskeho literárneho klubu Miňom, Pavlinkou a tetou Evkou a tetou Zlatkou sme absolvovali besiedky s deťmi, žiakmi II. stupňa v Sirku a v Kameňanoch z I. stupňa. Decká boli FAMÓZNEEE. Rómčina, ako lusk - šikovne, rozumne. Miňo si aj dupkol s pani učiteľkou, keď deti spievali a ja trápil gitaru troma akordmi.. a teda samozrejme naše poďakovanie patrí riaditeľkám škôl, pedagógom.  Ďakujeme aj p. učiteľovi Ľubovi Jambrichovi zo Sirku za foto. Del o DEL

Čhavale, priatelia,

bolo mi veľkou cťou prijať pozvanie Súkromnej strednej odbornej školy v Kežmarku - živá knižnica k Svetovému dňu Rómov.. živou knižnicou, zakladateľ a člen rómskeho literárneho klubu. Paľikerav šukares - ďakujem krásne mojej kámoške, asistentke učiteľa na tejto škole, bývalej kolegynke - tanečníčke divadla Romathan Lucke Krajňákovej za to, že ma oslovila. Podujatie bolo famózne, decká dali vystúpenie (tanec, spev aj divadielko, literatúru) na jednotku a Lucka v pozícii moderátorky rovnako. Ďakujem samozrejme aj pani riaditeľke, vedeniu školy a samotným študentom, ktorí boli pozornými účastníkmi, del oDEL.

Romale, priatelia,
včera sa konalo v Poltári krásne podujatie venovane k Medzinárodnému dňu Rómov, vďaka šikovnej Rómke, odbornej pracovníčke KC a v jednej osobe aj šéfke OZ Beatke Berkyovej Čonkovej sme mali tú česť Eva Gašparová - Plešková, Milan Berko a strávili sme krásne dopoludnie so žiakmi a pedagógmi ZŠ. Na „pomoc“ sme si včera privolali aj uja Cyrila Pleška – člen rómskeho, ochotníckeho rómskeho divadla. Opätovne Miňova kreativita – rýchly workshopik - decká mali možnosť napísať veršovanú, či neveršovanú poéziu a následne nám ju recitovali – a naši členovia si teda dali vlastne betla s deťmi,  ktoré jednoznačne náš rolikovský team porazili. FANTASTICKE, zaspievali sme si spoločne rómsku hymnu v speve mi pomáhala aj moja kamoška Maryša Oláhová, čo to sme aj porozprávali o ROMIPENE, JAZYKU..PAĽIKERAS KC Poltár, ZŠ ich pracovníkom.. del o DEL.


Čhavale, priatelia,

Rómsky literárny klub ďakuje organizátorom krásneho podujatia k Medzinárodnému dňu Rómov a to docentke pani Jurinke Rusnákovej, riaditeľke Ústavu romologických štúdií, UKF Nitra, v Nitrianskej galérii. Ďakujeme za možnosť prezentovať rómsky jazyk prostredníctvom Literárneho večera - autorské čítanie členov Rómskeho literárneho klubu z Banskej Bystrice pod vedením Maroša Baloga, s hudobným doprovodom Barbory Botošovej a prehliadkou medzinárodnej výstavy "Bez nenávisti?", ktorú uviedla kurátorka Zuzana Štefková. Moje veľké ďakujem rakinav kolegom  - Eve Gašparová-Pleškovej, Milanovi Berkovi, Martinovi Fočarovi, Pavle Cickovej, Nadežde Malčekovej a samozrejme aj nášmu „dvornému“ hudobníkovi Maťkovi Berkymu. Del o DEL.

Foto: Roman Hraník


Priatelia, čhavale,

je príjemným vyjadriť poďakovanie Fondu kultúry pre národnostné menšiny SR, kde naše OZ predložilo svoj projektové zámery a boli úspešné. Vydanie novej, v poradí už 10 tej zbierky, jej krst, Mládežnícky letný camp, ale i príprava novej divadelnej hry, to všetko nás čaká najbližšie mesiace. 

Dnes stretko v Komunitnom centre KARI. Banskobystrická, rómska, seniorská partička ochotníckych hercov sa zišla aby sme si čo to povedali o príprave plánovaného divadelného titulu - muzikáliku "Rómsky holokaust - romano porajmos". Makať začíname začiatkom septembra. Do tohto času nás čaká príprava scenára, hudby, kasting tanečníkov, spevákov, no a dnešnú prvú "pracovnú skúšku" sme spojili aj s grilovačkou. Paľikerav teta Eva Gašparová-Plešková, ujo Cyro, Marián Bučko, teta Sonička, Adela Makova, aj ďalším mladším členom ochotníckeho divadielka Jožkovi Pištovi, Majkovi Balogovi, ale aj kolegynkám z rómskeho Literárneho klubu Pavle Cickovej a tete Zlatke Rusovej. Premiéra v Banskej Bystrici, ako i vo Zvolene je naplánovaná koncom roka 2018. Poďakovanie samozrejme patrí aj šéfke KC pani Nataše Slobodníkovej...Del o DEL


Päť horúcich augustových dni strávili mladí Rómovia spoločne v rekreačnom zariadení obklopeným  malebným prostredím Žarnovických vrchov. Chlapci a dievčatá  vo veku od 13 do 17 rokov absolvovali neformálne vzdelávačky, workshopy so zámerom pozitívne rozvíjať svoju osobnosť, ako skupiny, tak aj jednotlivca.

Práca resp. poslanie Očianskeho združenia Rómsky literárny klub stavia okrem iného aj na ozrejmovaní krásy a uchovávanie rómskeho slova v písanej podobe, s akcentom na rómsku mládež. Rovnako je jeho zámerom, aby mládežníci vnímali realitu života v tomto hektickom, konzumnom svete, plného dezinformácii a cieleného šírenia predsudkov voči Rómom. Stretli sa, aby sa možno časom stali istou tvorivou literárnou reflexiou, ktorá reaguje na alarmujúci stav, názory a vnímanie časti majoritného obyvateľstva smerom k druhej najpočetnejšej menšiny a obzvlášť v regiónoch stredného Slovenska, ktoré je označkované prívlastkom „kotlebovsky kraj“.

Mladí sú cesta – O terne hine drom

ROLIK siahol aj po rómskych školiteľoch, čim mienil poukázať na pozitívne vzory v radoch rómskej komunity a tým eliminovať a búrať predsudky, ktoré sú prezentované medzi majoritou ako fakty a rómska mládež si ich osvojuje. Mládežníci boli zo školiteľov, ich podania, formy a obsahu nadšení. Okrem školení sa samozrejme mládežníci venovali aj zábave, relaxu, športovaniu. Ale absolvovali aj umelecké workshopy /divadelný, literárny, tanečný, spevácky/. Poniektorí z nich sa pustili aj do ilustrovania obrázkov. Ich vyprodukované diela v slovenskom aj rómskom jazyku, ako aj obrázky sa stanú súčasťou novo pripravovanej, v poradí desiatej zbierky poézie a prózy. Niektorí s mládežníkov budú participovať na naštudovaní plánovanej divadelnej hry, muzikálu s názvom Rómsky holokaust - Romano porajmos a to spoločne so skôr narodenými Rómami, členmi rómskeho seniorského ochotníckeho divadla v Banskej Bystrici. Dievčatá aj chlapci si neodniesli domov nielen kopec zážitkov, informácii, ale aj krásne, nové priateľstvá...

Poznámka: Literárny mládežnícky camp bol súčasťou jednej z niekoľkých plánovaných aktivít projektu s názvom Mladí sú cesta – O terne hine drom.

"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"web: rolik.eu, emial: klubromspisovatelov@gmail.com, fb:rolikrolik