aktuality Rómsky literárny klub

Košičan žijúci v Banskej Bystrici. V rómskej problematike je aktívny viac  ako 14 rokov. Začínal ako tanečník a herec v rómskom profesionálnom divadle Romathan.


Členovia klubu

Mgr. Maroš Balog

Milan Berko

“Pracujem ako komunitný sociálny pracovník v Strarej Kremničke. Zaujímam sa o všetko, čo sa dotýka rómskej problematiky, ale aj rómskeho šťastia. Mojim cieľom je prispieť k tomu, aby bol svet lepší.”


Richard Németh

“Moje písanie ovplyvňuje sám život, ktorý je hádam najlepším režisérom. Pracujem ako sociálny pracovník a láka ma cestovanie do orientálnych krajín. Rád by som spoznával svet. Nové skúsenosti by boli inšpiráciou pre moju záľubu v písaní.”


Zlatica Rusová


“Som dôchodkyňa, mám troch synov. Píšem prózu, predovšetkým balady. V Prahe bola vydaná zbierka Romano hango, kde je aj 9 mojich literárnych prác. Motto: “Ľúbim život.”


Paulína Cicková

„Poetická múza ma vždy nekopne ako za čias mojej mladosti. V súčasnosti je to skôr potreba výpovede nepokojnej duše, reakcie na rôzne situácie a hlavne krutá rómska realita, ktorá ma núti zobrať do rúk pero a papier. Píšem živelne a spontánne.”


Ivana Cicková


Má 38 rokov, je matkou dvoch detí. Venuje sa podnikaniu a vo volných chvíľach rada píše básne. Moje motto:

"Život je krásny, len sa ho musíme naučit žiť!"
Martin Fočár


“Myšlienky, ktorými sa snažím riadiť:

Nie je ten šťastný,kto všetko má, ale ten, kto dáva seba samého. To najkrajšie, čo máme, nosíme vo svojom srdci.”

Marián Boldi

”Žijem na vidieku, kde ma k písanium inšpiruje príroda. Veľmi rád stretávam rôznych ľudí. Viem, že každý z nás je iný. Mám svoj názor na život a veci okolo, ktorý potom konfrontujem sám so sebou.”

MOTTO: Mám rád ľudí bez rozdielu.

Anastázia Šerešová

Narodila som sa v

Rimavskej Sobote. Do svojich deviatich rokov som vyrastala v detskom domove. Potom som sa dostala do profesionálnej rodiny. Študujem na Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémii v Brezne. V budúcnosti sa chcem venovať rómskej problematike.


Mgr. Vladimír Oláh

Som rodákom z Detvy a v súčasnosti som zamestnancom štátnej správy. Moje prvé pokusy v písaní „poézie“ sú z čias mojej mladosti. Sám osobne sa necítim byť žiadnym poetom ani niekým obdobným. Chcem len prostredníctvom niečoho čo sa možno približuje poézii vyjadriť svoje pocity a názory.

KristínaŽivot my priniesol mnohé - dobré aj zlé skúsenosti, ale neprestávam veriť, že dokážem niečo zmeniť.

Mgr. Anton Oláh
Som učiteľom hudby v ZUŠ vo Fiľakove. Okrem hudby ma zaujíma aj poézia. Píšem lto čo momentálne prežívam. Inšpiráciou v mojej tvorivej činnosti sú najmä deti, lebo sú neskutočne úprimné a najbližšie k Bohu. Veľkou hodnotou v mojom živote je rodina, ktorú neskutočne milujem. Riadim sa heslom: Ži a nechaj žiť.....

Mgr. Alena Gunárová

Renáta Berkyová

V súčasnosti som na materskej dovolenke a dokončujem magisterské štúdium romistiky na Karlovej Univerzite v Prahe. Piatym rokom spolupracujem s občianskym združením Romea. A píšem, lebo neviem spievať.Domino
Snívam Si Svoj Sen A Robím Všetko Preto, Aby Sa Zmenil Na Realitu!!! Lebo Žijeme Len Raz. To Si Treba Vážiť! A Keď Niečo Chceš V Živote Dosiahnuť, Musíš Sa O To Snažiť!

"Každá kvapka v mori dokáže zafarbiť oceán."

Mgr. Janett Knapeková, PhD

sociálna poradkyňa


Preži každý deň tak, akoby mal byť tvoj posledný...

Eva Plešková
"Všetkým chcem povedať, že reč ktorú máme je len jedna. Prejdeme krížom krážom celý svet a všade sme doma. Dohovoríme sa na celom svete. Ten dar nedal Boh žiadnemu inému národu len nám - Rómom. Preto môžeme povedať: "Sme prví a sme poslední"


Edita RihariováMotto: „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im....“

”Hovorí sa - ži tak, ako keby si mal zajtra umrieť. Dovolím si oponovať - ži tak, aby si na teba spomenuli aj o tisíc zajtrajškov.“


Lýdia Pompová

Vieme, kým sme, ale nevieme, kým môžeme byť.Nela

Nezábudková


Človek bez viery je ako ryba na bicykli

Lucia Kmeťová


Motto: Nikdy sa nevzdávam…

Lucia ČurejováŽiť naplno, lebo iba raz žijeme.

Bc. Viliam Rác


“Teraz však zostáva viera, nádej, láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska”

Nový zákon, 1. Kor. 13, 13

Lukáš Vavra

Juraj Enický

Mám 37 rokov a pôsobím ako pedagogický asistent učiteľa na prvom stupni ZŠ. Venujem sa maľovaniu obrazov, kresleniu, módnemu návrhárstvu a písaniu básni.

Moje motto: "Umelcom sa treba narodiť, rečníkom sa treba stať."
                                   Marcus Tullius Cicero

Annamária Rostasova


"Život je ako jeden krásny dlhý príbeh a je len na nás, ako ten príbeh napíšeme.“


"Narodil som sa v Lehniciach, kde aj žijem s rodinou. Básne a poézie píšem po maďarsky, publikujem v maďarských literárnych a umeleckých magazínoch.

Túžim po tom, aby ma spoznali ako spisovateľa aj doma na Slovensku. Začal som písať aj po slovensky. Dúfam, že moje myšlienky prejdú k čitatelom.Tibor Rigó

Adriana Balogová


Motto: Som hrdá na to, že som Rómka, lebo práve kvôli tomu sa môžem pýšiť tým, že som dieťa vetra.


Barbora Hanková


Motto:
Dživipen hin šukar, te pes dživel pherasenca.

Život je krásny, ak sa žije humorom-úsmevne...
Attila Szajko

Pochádzam z dedinky Uzovská Panica, ale svoje najkrajšie detské časy som prežil v Detskom Domove Konrádovce. Detstvo bez rodičov dosť značne ovplyvnilo moju tvorbu aj to, že je pre mňa rodina a viera veľmi dôležitá. Vyštudoval som soc. prácu a špec. ped. a pracujem ako vychovávateľ v reedukačnom centre. Väčšinou píšem texty piesní, ktoré zhudobňujem.

 

Majo Balog

Hľadám stále
svoje šťastie

Eufória vo mne rastie

Kvitne vo mne
zvláštny pocit

je to vyrovnanosť

Naučila ma,

že spraviť jeden krok

Nikdy nie je dosť.

Pomocou hudby vyjadrujem svoje pocity, ktoré by som možno inak vyjadriť nevedel. Som presvedčený, že hudba  ľudí spája.

Je zbytočné si plánovať každý detail vo svojom živote.

Osud bude mať aj tak vždy posledné slovo.

Janka Plešková

Iveta Horváthová

Marián (Maroš) Balog sa pred 18 rokmi presťahoval z východnej metropoly do Banskej Bystrice. Otec dvoch detí. Pracuje od roku 2004 v Banskobystrickej regionálnej kancelárii Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Je zároveň aj rómskym aktivistom. Pôsobil ako herec – sólista v rómskom profesionálnom divadle so sídlom v Košiciach v rokoch 1992 až 95. Bol dopisovateľom rómskeho mesačníka Romano liľ nevo a neskôr aj šéfredaktorom rómskych novín SAM ADAJ. Zakladateľ Rómskeho literárneho klubu (rok 2009), ktorý má v tomto čase 27 členov – Rómov, aktívne tvoriacich poéziu o prózu. Písaní poézie inklinoval od čias tinedžérského veku. Spočiatku to boli sebareflexie na lásku, okolití svet, neskôr však začal tvoriť „prorómsky“. Dôvodom bola samozrejme postupná seba identifikácia k rómskej národnostnej menšine, spoznávania krás, ale i utrpenia skrz Romipenu. Autor sa rád venuje práci s rómskym jazykom, ktorá je jeho poslaním. Diela tvorí dvojjazyčne (štátnica z rómskeho jazyka v Prahe), je prekladateľom viacerých diel - zbierok, ktoré od roku 2009 vydal Rómsky literárny klub a expeduje ich čitateľom bezplatne. Štatutárny zástupca OZ ROLI inklinuje k práci s rómskou mládežou aj seniormi, čoho dôkazom je aj naštudovanie divadelných hier – Rómeo a Júlia ROMANES, Ona a On, Chcem iného muža – Kamav averes muršes, táto hra bola aj súčasťou medzinárodného rómskeho festivalu KHAMORO 2016. Poslednou naštudovanú divadelnú hrou s názvom Romano porajmos – Rómsky holokaust banskobystrické, rómske ochotnícke divadlo upozornilo v roku 2018 na veľmi zle medziľudské vzťahy a polarizovanie spoločnosti, rovnako negativizáciu, osočovabie a nenávisť voči Rómom. VJeho snom je zriadiť Rómsku literárnu kaviareň, kde sa bude môcť prezentovať majorite krásy kultúrneho, ojedinelého skvostu v podobe hovoreného rómskeho slova, ale aj hudby, tanca, výstavy obrazov, sôch, kováčskych umeleckých výrobkov, jednoducho kultúrny – multikultúrny - stánok všech chutí.


Zdenka Mahajová

Motto:
"Pravda je taká pravdivá, že aj jej opak je pravdou."

Motto: ”Prečo plniť stránky papiera nenávisťou, keď môžeme svet plniť láskou?”

Michaela "ELLA" Šarišská


Janko Červík


Marián Pihík

Motto:
"Zmyslom mojich dní je boj. Boj za čokoľvek, lebo bez boja neprichádza víťazstvo".